Akcja wywieś flagę

Kategoria: Newsy Opublikowano: piątek, 29, kwiecień 2016

Zbliża się dzień 2 maja, którego to obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Jest to święto stosunkowo młode. Ustanowiono je w 2004 r. ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004r. O godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. 


 Pliki do pobrania w formacie PDF:

  • "Duma i Szacunek" - Zasady oraz dobre praktyki godnego postępowania wobec polskich symboli państwowych Wyd. - BBN.
  • Datownik - kiedy wywieszać flagę.

 

Na mocy tej ustawy każdy obywatel może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, narodowych czy lokalnych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego! Można więc swoją polskość manifestować flagą każdego dnia, podobnie jak swoją tożsamość narodową manifestują na przykład obywatele Norwegii, Danii, czy pozostałych krajów skandynawskich.

Warto przy tutaj przedstawić kilka faktów dotyczących Naszej flagi.

  1. Polska Flaga państwowa to prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 8:5 (czyli np. o rozmiarze 80×50 cm, 160×100 cm itd.). Nie ma na niej godła ani żadnych innych znaków czy napisów!
    Kolory na fladze to nie biel i czerwień w dosłownym znaczeniu tylko srebrnobiały oraz kolor zbliżony do karmazynu.

  2. Flaga państwowa z godłem to zmodyfikowana wersja Flagi państwowej – używana przez przedstawicielstwa dyplomatyczne, konsulaty, porty, statki, samoloty, lotniska i inne polskie przedstawicielstwa czy instytucje za granicą. W pozostałych przypadkach oraz przez pozostałe podmioty używana powinna być tylko Flaga państwowa!
  3. Ponadto Flagą Polski nie jest płótno o barwach Rzeczypospolitej Polskiej zawierające jakiekolwiek napisy czy grafiki, oprócz bieli i czerwieni opisanej w punkcie pierwszym.

Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą historii flagi

 

Na podstawie źródeł internetowych.
WS

Miejsca naszych praktyk

Jakość powietrza