Turyści z 1tn na Wawelu

Opublikowano: czwartek, 05, grudzień 2019

W listopadzie klasa 1tn wybrała się na wycieczkę przedmiotową do Krakowa zorganizowaną przez p. J. Kutyłę i p. D. Kwiecińską. Głównym celem naszego wyjazdu było zwiedzanie Zamku Królewskiego.

Byliśmy w Katedrze Wawelskiej, która przez lata była miejscem koronacji królów Polski i ich pochówków. Podziwialiśmy „Perłę renesansu na północ od Alp”  czyli Kaplicę Zygmuntowską oraz dziedziniec z arkadowymi krużgankami. W Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów widzieliśmy sarkofagi Józefa Piłsudskiego oraz Marii i Lecha Kaczyńskich. Zainteresowała nas wystawa „Wawel zaginiony”, ponieważ historię średniowiecznego wzgórza można podziwiać tam z nadwieszanego chodnika. Z ciekawością obejrzeliśmy renesansowe i barokowe Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Spacerowaliśmy pod Głowami w Sali Poselskiej, oglądaliśmy portrety ostatnich Jagiellonów, słuchając o ważnych wydarzeniach z czasów ich panowania, ale też o tragicznych losach Zamku na przestrzeni dziejów. Podziwialiśmy arrasy Zygmunta Augusta. Dowiedzieliśmy się czym były np. kurdybany. W Muzeum widzieliśmy też pierwszą porcelanę europejską – z Miśni w Saksonii. Nie mogliśmy sobie odmówić spacerku Traktem Królewskim na Rynek, by nacieszyć oczy pięknem magicznego Krakowa.

Polecamy wszystkim taki wypad -szczególnie w listopadzie, ponieważ wtedy wstęp na część ekspozycji wawelskich jest bezpłatny.

Miejsca naszych praktyk

Jakość powietrza

Wyszukaj na stronie