Wycieczka do Fiata

Opublikowano: poniedziałek, 25, listopad 2019

W dniu 22.11.2019 klasy 1a, 1ab , 2ab  pod opieką pani Małgorzaty Huczek, pani Katarzyny Kocemby, pana Adama Fica oraz pana Marka Galasa, zwiedzały zakłady FIAT FCA  w Tychach, oraz kopalnię GUIDO  w Zabrzu.

 

Fiat FCA jest obecnie  największym producentem samochodów w Polsce i jednym z największych zakładów produkcyjnych w Europie. Zakład zajmuje ponad 2,3 mln m2 powierzchni.  Składa się z trzech głównych jednostek produkcyjnych:

Spawalni – jest to najbardziej zrobotyzowany wydział. Na  liniach zgrzewalniczych pracują 923 roboty które łączą w całość poszczególne elementy nadwozi. Lakierni  - ze względu na procesy technologiczne nie jest udostępniona do zwiedzania, ale na modelach pokazywano nam   kolejne warstwy nakładane na nadwozia. Montażu – trzy linie produkcyjne na których odbywa się montowanie poszczególnych elementów wyposażenia. Skompletowany samochód zanim trafi do sprzedaży poddawany jest testom, mającym na celu zagwarantowanie najwyższej jakości.

Następnym etapem wycieczki była Zbytkowa Kopalnia Węgla Kopalnia Kamiennego GUIDO. Założył ją  w 1885 roku książę Guido Henckel von Donnersmarck. Zaopatrzeni w hełmy górnicze zjechaliśmy pod ziemię, najpierw na poziom 170 m, a następnie na 320 m. Zobaczyliśmy jak rozwinęła się technika górnicza od końca XIX w do czasów współczesnych. Podczas wędrówki dowiedzieliśmy się co to jest przodek, spąg, strop i ociosy, jak wygląda chodnik, do czego w kopalni służą sejsmometry i sejsmografy. Pokazano nam  ścianę łopatową z drewnianą obudową,  pracę  kombajnu chodnikowego  i potężny kombajn węglowo bębnowy KWB. Zobaczyliśmy w ruchu przenośniki taśmowe. M. Huczek

Miejsca naszych praktyk

Jakość powietrza

Wyszukaj na stronie