Projekt CKZiU

W tym miejscu publikujemy wszelkie
informacje dotyczące projektów

w ramach
Andrychowskiego Centrum

Kształcenia Zawodowego 

i Ustawicznego

Mentor ds. projektu mgr inż. Krzysztof Szczygieł

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum nr 1 im. prof. T. Kotarbińskiego w Andrychowie w CKZiU w Andrychowie jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2020".

Arun Milcarz w Kotarbinie

Opublikowano: wtorek, 08, październik 2019

W dniu 07.10.2019 wszystkich turystów oraz spedytorów z klasy 2 odwiedził gość specjalny podróżnik i pisarz Arun Milcarz.

Tym razem jego wizyta dotknęła tematu "szamani syberyjscy". Podczas spotkania na sali panował śmiech na przemian ze strachem przed postacią szamana. Opowieść Aruna jak zwykle skłoniła wszystkich do przemyśleń, ale także do poszerzania wiedzy o kulturze i tradycjach innych krajów. 

"Współcześnie szamani są lekarzami, psychologami, doradcami życiowymi i przewodnikami duchowymi. Przede wszystkim leczą, są medicine men, „świętymi ludźmi” dającymi wiernym otuchę, wynikającą z przekonania o istnieniu tuż obok potężnych duchowych sił, których przychylność można pozyskać. Jak stali się szamanami? W jaki sposób praktykowanie szamanizmu kształtuje ich tożsamość i wpływa na ich życie codzienne: więzi rodzinne, edukację, pracę zarobkową, sytuację finansową itp.? Jak godzą wyznawanie i praktykowanie zasad religii, uznawanej za archaiczną, z wymogami (społecznymi, ekonomicznymi, technologicznymi) współczesnej rzeczywistości?

Na przykładzie Buriacji i innych regionów można wskazać, na ile współczesny szamanizm jest tradycją „wynalezioną” i (choć skomponowaną z tradycyjnych elementów) zupełnie nową, na ile zaś tradycją rzeczywistą, ocalałą w głębokim podziemiu, a dziś jedynie odsłoniętą i odnowioną." (http://grotowski-institute.art.pl/wydarzenia/szamanizm-syberyjski-praktykaperformatyka/) A.Mazgaj

 

Miejsca naszych praktyk

Jakość powietrza

Wyszukaj na stronie