Projekt CKZiU

W tym miejscu publikujemy wszelkie
informacje dotyczące projektów

w ramach
Andrychowskiego Centrum

Kształcenia Zawodowego 

i Ustawicznego

Mentor ds. projektu mgr inż. Krzysztof Szczygieł

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Rekrutacja 2019/2020

Zapraszamy do zapoznania się z Naszą ofertą kształcenia, opisami kierunków, czy terminarzem rekrutacji.

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum nr 1 im. prof. T. Kotarbińskiego w Andrychowie w CKZiU w Andrychowie jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2019".

Projekt edukacyjny "Promieniowanie wokól nas"

Opublikowano: piątek, 05, kwiecień 2019

Zakończył się projekt narodowego Centrum Badań Jądrowych , w ramach którego zostało zaoferowane naszej szkole  wypożyczenie dydaktycznych liczników Geigera-Müllera.

 

Projekt obejmował bardzo ważne zagadnienia związane z obecnością promieniowania jonizującego w środowisku człowieka. Naturalne promieniowanie obecne jest podczas całego naszego życia. A dodatkowa dawka może być wynikiem obecności w środowisku źródeł promieniowania.

W czasie trwania projektu dokonane były pomiary dawki promieniowania na terenie miasta Andrychowa i jego okolic. Pomiary  dotyczyły zarówno terenów użytkowych w mieście (budynki, mieszkania, parki, lasy) jak i nieużytków ( okolice obwodnicy miasta Andrychowa , góra Żar, okolice elektrowni w Międzybrodziu ).

Nauczyciel fizyki pani Ewa Wykręt wraz z grupą uczniów klasy 3ab, otrzymane wyniki pomiarów, wykonywanych podczas lekcji, a także  podczas wyjść w teren, porównała z dostępnymi na stronie Państwowej Agencji Atomistyki mapami rozkładu mocy dawek promieniowania.

Uczniowie zapoznali sie na pierwszych lekcjach pracy z dozymetrem, z zasadą działania dozymetru. Przystąpili do samodzielnych pomiarów według ustalonego wcześniej harmonogramu.

Celami projektu było:

- zapoznanie uczniów z pojęciami z zakresu promieniowania jonizującego oraz energetyki jądrowej,

- uświadomienie uczniom wpływu promieniowania na organizmy żywe,

- zapoznanie uczniów z zasadą działania specjalistycznych urządzeń pomiarowych,

- zapoznanie uczniów z metoda badawczą (plan badań, metoda pomiarowa, prezentacja wyników),

- uświadomienie uczniów jak ważna jest właściwa interpretacja wyników badań.

Miejsce i czas realizacji

Nasz projekt edukacyjny  realizowany był na terenie miasta Andrychów, a pomiary przeprowadzane w marcu w 2019 roku, miały miejsce w okolicy  góry Żar i Międzybrodzia Bialskiego oraz obszaru obwodnicy miasta Andrychów.

Dnia 15,03,2019r.odbył się pomiar promieniowania na terenie Andrychowa. Docelowy pomiar odbył się na obwodnicy miasta, gdzie znajdują się hale produkcyjne takich firm jak: Izol-Mateks. Materiały budowlane, Granpak, JCG Palety- SP. z o osp.k oraz C.N.C. Sp. zoo. Promieniowanie w tej okolicy było umiarkowane, gdyż średnio wychodziło 0,7 CPS. Jednak gdy ruch uliczny się zwiększał podnosiło się do 2,2 CPS.

18.03.2019 odbyła się wycieczka do elekrowni szczytowo pompowej Porąbka-Żar w celu pomiaru promieniowania. Na szczycie góry jest umieszczony nadajnik radiowy. Jego promieniowanie wyniosło 2,2 CPS, co oznacza bezpieczny poziom promieniowania porównywalny z pomiarami wykonanymi podczas pomiarów promienowania telefonów z włączonym wifi, Bluetooth, oraz danymi komórkowym. Pomiar został wykonany również przy zbiorniku wody, który należy do elektrowni Porąbka-Żar. Średni wynik wyniósł 0,7 CPS.

Podczas zajęć na fizyce, zostały badane różne przedmioty, z którymi mamy na co dzień styczność. Pomiar chlorku potasu wynosił 0,8 CPS, mydło marki „Palmolive” wyniosło 1,2 CPS, kret do przeczyszczania otworów odpływowych wyniósł 1,1 CPS, zaś ziemia ogrodowa osiągnęła wynik 0,8 CPS. Sól kuchenna osiągnęła wynik 1,0 CPS. Zostały zbadane dwa rodzaje popiołów, jeden miał wynik ,09 CPS a drugi 0,8 CPS. Dodatkowo zostały sprawdzone telefony komórkowe z włączonymi opcjami GPS, Wi-Fi, transfer danych i wynik wyniósł 1,4 CPS.

Obowiązek RODO

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych!

 

Miejsca naszych praktyk

Jakość powietrza

Wyszukaj na stronie